Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Aspekt moralny

Według przyjętych obecnie norm prawnych i moralnych o życiu, zdrowiu, i o narządach wewnętrznych decyduje osoba, która jest ich właścicielem. Zakładając, że u potencjalnego dawcy, nastąpiła śmierć kliniczna czy anatomiczna w odniesieniu do mózgu, nie może dać on swego cyrografu biorcy serca. Przecież mógł on nie życzyć sobie pozbawienia jego zwłok mięśnia sercowego.

Jak nędznie wyglądałaby nasza cywilizacja, gdyby rodzina pacjenta wyrażała zgodę na przeszczep w nadziei osiągnięcia korzyści materialnej. I wreszcie samo czekanie, a raczej czatowanie na śmierć ewentualnego dawcy jest samo w sobie przestępstwem moralnym. Istnieje również problem religijny. Jak wiadomo, szereg religii, potępia nie tylko przeszczepienie mięśnia sercowego, ale również jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne i badania pośmiertne. Te ostatnie, mogą być w przypadkach pewnych wierzeń przeprowadzone tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wydawałoby się więc ideałem, gdybyśmy potrafili wszczepić ciężko choremu pacjentowi serce sztuczne. Wytworzone przez człowieka, przeznaczone dla człowieka, bez szkody dla innych. W chwili obecnej, nie jest to jeszcze możliwe.

Na zasadzie eksperymentu, stosuje się więc tymczasem przeszczepy narządów wewnętrznych zwierząt. Zagadnienie przeszczepów mięśnia sercowego jest więc nadal, jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień medycznych. Jest to nadal problem otwarty.

Przypuśćmy przez moment, że znaleźliśmy „idealnego” dawcę, jak również „idealnego” biorcę mięśnia sercowego. Zapomnijmy przez chwilę o aspekcie moralnym i religijnym przeszczepów serca. Spójrzmy na zagadnienie z technicznego punktu widzenia.

Przeprowadzenie operacji. Przy obecnym stanie techniki chirurgicznej, przeprowadzenie przeszczepu, jak to zresztą pokazały ostatnie lata, jest jak najbardziej możliwe. Mimo, że operację prowadzi najczęściej jeden kardiochirurg, uczestniczy w niej cały sztab lekarski. Bezpośrednio zaangażowanych jest dwu lub trzech innych chirurgów, zespół anastezjologiczny, zespół kardiologiczny, immunolog, jak również szereg innych lekarzy nie wspominając o kadrze inżynieryjnej.

W trakcie operacji, ciągłość krążenia krwi utrzymuje się przy pomocy aparatu zwanego sztucznym płuco-sercem. Używa się wielu litrów krwi, osocza, plazmy i elektrolitów.

Stosuje się szereg dodatkowych aparatów i przyrządów – których omówienie przekracza ramy popularno-naukowej publikacji. W obecnej chwili, wiele krajów – teoretycznie przynajmniej – spełnia wymagania techniczne i dysponuje odpowiednio wykwalifikowanymi specjalistami do przeprowadzenia tego typu operacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.