Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Bioterapia i jej znaczące efekty terapeutyczne cz. II

Czy tak jest naprawdę? Postanowiłem to sprawdzić. I wielu moim pacjentom, wybranym przypadkowo, zadałem pytanie: Za jakie wynalazki lub osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych powinniśmy być medycynie najbardziej wdzięczni? Na jakim polu medycyna osiągnęła szczególnie znaczące dla ogółu społeczeństwa rezultaty?

Nikt odpowiedzi nie unikał – wszyscy odpowiadali chętnie, a jej rezultaty nie były dla mnie zaskoczeniem. Oto one: chirurgia 192 wypowiedzi kardiologia 115 okulistyka 45 stomatologia 25 ortopedia 23 rehabilitacja 21 ginekologia – położnictwo 21 interna 20 zwalczanie chorób zakaźnych 20 zwalczanie gruźlicy 11 pediatria 6 onkologia 2 profilaktyka medyczna 1 logopedia 1 sanatoria 1 sztuczna nerka 1 rozbijanie laserem kamieni nerkowych 1 badanie płodu 1 badanie pracy mózgu 1 neurochirurgia 1 otolaryngologia 1 nie mam zdania 214 w zależności od fachowca… 1

Jak widać, zdecydowanie wygrała chirurgia, tym bardziej że wśród typów «kardiologia» sporo było określeń typu kardiochirurgia, przeszczepy serca, operacje zastawek sercowych czy żylnych. Wyraźną komponentą chirurgiczną widać było także w ortopedii (w tym 35 wypowiedzi zarówno w ortopedii, jak i w chirurgii dotyczyło działalności profesora Jelizarowa), w okulistyce i w innych działaniach, nie wyłączając nawet stomatologii.

Bardzo ciekawe były dodatkowe, spontaniczne, wyjaśnienia czy zastrzeżenia pacjentów, zawiązane z ich wyborem. I tak, wśród wybierających chirurgię, wiele było uwag, że to najbardziej zasadnicza dziedzina medycyny, najbardziej odpowiedzialna, najbardziej wyczerpująca. «Chirurg powinien zarabiać trzy razy więcej niż inni lekarze» – była i taka wypowiedź. Sporo było zastrzeżeń typu: Chirurgia – z wyłączeniem neurochirurgii albo: Chirurgia – bez neurochirurgii, bo neurochirurgia nie istnieje (przepraszam neurochirurgów, ale nie mogę rzeczywistości osładzać). Niektórzy wymieniali chirurgię, dodając jednocześnie, że wcale nie tak rzadko umierają pacjenci przy wycinaniu wyrostka robaczkowego. Na takie lub inne zdanie pacjentów często miały wpływ ich własne doświadczenia. Ów jeden głos na otolaryngologię (też dziedzina chirurgii) tak np. był motywowany: «Ponieważ słyszałam coraz gorzej, postanowiono wymienić mi oba strzemiączka w uszach. Zdziwiłam się, bo nawet nie przypuszczałam, że coś takiego w Polsce się robi. Obie udane operacje przeprowadził na Banacha docent Kukwa».

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.