Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Co ma duże znaczenie w rozwoju osobowości

Niejednokrotnie stwierdzono, że wielkie zainteresowania i pragnienia potrafią zrekompensować nawet istotne braki. Przytacza się powszechnie, że sławny mówca starożytności Demoste- nes był w młodości jąkałą. A że gorąco pragnął wpływać na swoich ziomków jako mówca, tak długo ćwiczył, że przezwyciężył tę wadę i uzyskał sławę największego mówcy starożytności.

W tych ostatnich przykładach łączą się już cechy instrumentalne, charakteryzujące wykonawstwo z cechami kierunkowymi. Pod tą ostatnią nazwą rozumiemy dążenie, zainteresowania, skłonności kierunkujące postępowanie człowieka.

Mają one olbrzymie znaczenie w rozwoju osobowości. Można wykazać na wielu przykładach, że jasno wytyczony cel oparty o głębokie zainteresowanie, wsparty cierpliwością i wysiłkami prowadził wielu wybitnych ludzi: pisarzy, artystów, sportowców, działaczy społecznych do zdumiewających wyników.

Na powstanie głębokich zainteresowań składa się życiowe doświadczenie, a rozwijają je wpływy wychowawcze. Zainteresowanie jest to skierowanie uczuć, myśli, uwagi na jakiś przedmiot, a skłonność jest tendencją do działania ukierunkowanego. Zainteresowanie jakąś dziedziną łączy się zwykle ze skłonnościami wykonywania w tej dziedzinie jakichś czynności. Skłonności zaś zmieniają się w zamiłowania. Tak np. chłopiec, który interesuje się budową samolotu, często ujawnia skłonności działania w tej dziedzinie, np. przez modelarstwo lotnicze. Podobnie zainteresowania morzem ujawniają się w skłonnościach do zajmowania się modelarstwem szkutniczym, które może przejść w zamiłowanie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.