Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Dyskusja nad bioterapią – kontynuacja

Polemizował z doktorem redaktor Marek Rymuszko, zarzucając mu nonszalancję, z jaką wypowiada się o zjawisku, którego po prostu nie zna. Nie obserwował bowiem tego zjawiska w praktycznym działaniu, ani nie analizował dokumentacji lekarskiej tych pacjentów. Z artykułu doktora Sterkowicza wynika, pisze redaktor, że wszystko, co wyniósł on ze studiów medycznych, uważa za swoisty dogmat, zamknięty system wiedzy. Pani Małgorzata Sowińska zaś w swojej wypowiedzi polemicznej przypomniała rzecz niezmiernie ciekawą. Otóż komisja francuskiej Akademii Medycznej, powołana po raz drugi, badając przez pięć lat materiały zmieniła decyzję podjętą czterdzieści lat wcześniej, stwierdzając, że magnetyzm ma swoje miejsce w medycynie i że powinno się popierać dalsze badania nad tym zjawiskiem. Doniesienie to w dalszych dyskusjach zupełnie zlekceważono. Pastwiono się nad Mess- merem zdyskwalifikowanym raz i to ostatecznie. Żonglowanie faktami, wybieranie tych wygodnych, przemilczanie zaś niewygodnych, staje się bezwstydne.

Ponieważ mój głos w tej dyskusji ukazał się nieco okrojony, przytaczam go tutaj w całości: ,,W dyskusji nad artykułem dra Sterkowicza chciałbym podnieść wątki tylko te najbardziej kontrowersyjne. Na przykład ten, że brak wiedzy medycznej bynajmniej nie przeszkadza bioterapeucie w jego pracy.

Sądzę, że do postawienia takiego szokującego na pierwszy rzut oka wniosku upoważnia mnie fakt, iż na mojej uczelni (chociaż nie była nią Akademia Medyczna) zetknąłem się na wykładach i ćwiczeniach z takimi przedmiotami, jak: anatomia i fizjologia człowieka, biochemia, biomechanika, kontrola lekarska, usprawnienie lecznicze (z dyrektorem ośrodka rehabilitacyjnego w Konstancinie docentem Weissem), biologia, antropologia i higiena.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.