Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Krążenie wieńcowe mięśnia sercowego

W ścianach mięśnia sercowego, znaleźć można szereg naczyń krwionośnych. Stanowią one część tak zwanego krążenia wieńcowego serca. Przy pomocy krążenia wieńcowego, dochodzi do zaopatrzenia w krew, a więc i w tlen, wszystkich części mięśnia sercowego.

W ścianie mięśnia sercowego znaleźć można dwie większe tętnice wieńcowe – prawą i lewą – jak również szereg coraz drobniejszych naczyń i tętniczek, a w końcowym odcinku – naczynia włosowate. Tętnice wieńcowe główne – prawa i lewa – odchodzą od aorty, bezpośrednio po jej wyjściu z lewej komory serca.

Tętnica wieńcowa prawa – przebiega wzdłuż prawej granicy mięśnia sercowego. Znajduje się więc między prawym przedsionkiem i prawą komorą serca. Tętnica wieńcowa lewa – przebiega po przeciwnej stronie mięśnia sercowego, dostarczając krew i tlen do lewej części narządu krążenia. W tętnicy tej, jak również w jej rozgałęzieniach bardzo często dochodzi do powstawania zmian miażdżycowych, i w konsekwencji do takich chorób jak dusznica bolesna czy zawał mięśnia sercowego.

Prawie wszystko co tu powiedziano o pewnych chorobach mięśnia sercowego, odnosi się do zmian anatomicznych w naczyniach wieńcowych. Zmiany te więc wpływają na rozwój choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

Mięsień sercowy, pracuje nieprzerwanie w trakcie trwania życia ludzkiego. Kurczy się on spontanicznie w przeciętnym rytmie około 75 skurczów na minutę. Podczas spokojnego snu – szczególnie przed przebudzeniem – akcja serca zwalnia się do 50-60 skurczów w ciągu minuty. W trakcie spokojnego siedzenia wynosi około 60-70 skurczów. W czasie minimalnego wysiłku fizycznego takiego jak spokojne czy wolne chodzenie, czy przy wykonywaniu lekkiej pracy fizycznej częstość skurczów dochodzi do około 110 na minutę. Intensywny wysiłek fizyczny taki jak bieg, jazda rowerem, dźwiganie ciężarów, gra w tenisa, w piłkę nożną itp. ilość skurczów mięśnia sercowego przekraczać może 180 w ciągu minuty.

Zdenerwowanie, napięcie emocjonalne, nagłe niespotykane przeżycie przyspieszają akcję serca do 180 uderzeń w ciągu minuty. Przykładem tego wpływu jest jazda samochodem w godzinach szczytu, kiedy suma kumulujących się bodźców emocjonalnych wpływa w wybitny sposób na przyśpieszenie akcji serca.

Mięsień sercowy kurczy się około stu tysięcy razy w ciągu doby i około trzech miliardów razy w trakcie życia ludzkiego. Nie zatrzymuje się nigdy. Dwie minuty przerwy w krążeniu krwi, doprowadzają do nieodwracalnych zmian anatomicznych w centralnym układzie nerwowym. Materiałem energetycznym dostarczanym nieprzerwanie do mięśnia sercowego są tlen i glukoza.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.