Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

OBJAWY KLINICZNE I ZESPOŁY CHOROBOWE

Objawy zakażenia przewodu pokarmowego są nieswoiste, a ustalenie właściwego rozpoznania – trudne. U ciężko chorych najczęściej i powszechnie występuje biegunka (6). W różnicowaniu przyczyn uwzględnia się diety, zwłaszcza ubogoresztkowe, ich zakażenie i niewłaściwe stosowanie, zaburzenia wchłaniania i zakażenie przewodu pokarmowego oraz niewydolność przewodu pokarmowego w przebiegu niewydolności wielonarzą- dowej (6).

Nie wiadomo, jak często biegunka jest objawem zakażenia, przeważnie jednak nie zwraca się na nią uwagi lub stosuje leki zapierające. Objawem zakażenia może być gorączka, wzdęcie i bóle brzucha oraz zaburzenia perystal- tyki. Następstwem ciężkich zakażeń mogą być objawy wstrząsu, zarówno bakteryjnego, jak i powodowanego przez endotoksyny, przenikające z łatwością przez błonę śluzową chorych z zaburzeniami jelitowego przepływu krwi lub niedotlenieniem (5, 6).

Nie można wykluczyć, czy obserwowane u ciężko chorych krwawienia z przewodu pokarmowego nie są objawem zakażenia jelitowego. Wystąpienie żółtaczki i podwyższenie stężeń enzymów wątrobowych w surowicy krwi, szczególnie częste u chorych z zespołem krótkiego jelita, może być objawem przemieszczenia się bakterii lub ich toksyn z przewodu pokarmowego do wątroby (19). Znaczenia translokacji w patogenezie zaburzeń wątrobowych pośrednio dowodzi podanie przeciwciał Escherichia coli choremu w zapobieganiu cholestazie oraz jej ustępowanie po leczeniu metronidazolem (19). Opisano również klasyczne zespoły zakażenia przewodu pokarmowego, w tym rzeko- mobłoniaste zapalenie jelita grubego i kwasicę d-mleczanową.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.