Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Problem nadużywania alkoholu – dalszy opis

Oczywiście polityka ograniczania i wypierania konsumpcji alkoholu musi być zrelatywizowana w stosunku do typu miejsca zamieszkania. Inną postać przybierze ona na wsi, inną zaś w małych miasteczkach, w średnich i wielkich miastach.

W każdym środowisku społecznym i w różnych typach miejsca zamieszkania wokół picia alkoholu wytwarza się swoista subkultura. Otóż eksperci socjologii wsi i miasta, znawcy struktury klasowej i obyczajów klasowych, powinni uczestniczyć – obok przedstawicieli innych dyscyplin naukowych – w tworzeniu różnych wersji programów zwalczania obyczajów konsumpcji alkoholu dla różnych środowisk. Warto pokusić się o próbę t opracowania planu uodpornienia młodego pokolenia na kontakty z alkoholem.

Wiadomo, że nie załatwi tej sprawy proces socjalizacji w domu rodzinnym i grupie rówieśniczej, gdyż część społeczeństwa znajduje się w kręgu zwyczajów „kultury alkoholowej”. Trzeba więc odwołać się do szkoły i innych instytucji.

Jednakże ograniczenie konsumpcji alkoholu i próby kształtowania negatywnych postaw wobec jego konsumpcji nie wyczerpują wszystkich sposobów zwalczania alkoholizmu. Perspektywiczny cel – eliminacja alkoholu z życia ludzi – każe inaczej, niż dotychczas, spojrzeć na kwestię dobrowolnego wprowadzenia się w stan upojenia alkoholowego. Pojawienie się człowieka w stanie nietrzeźwym w miejscu publicznym jest swoistego rodzaju sprowadzeniem powszechnego niebezpieczeństwa dla osób postronnych. Człowiek nietrzeźwy w każdej chwili może się zachować w sposób nieoczekiwany, szkodliwy dla otoczenia. Będąc w stanie trzeźwym, musi on sobie z tego zdawać sprawę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.