Wiedza z medycyny estetycznej i medycyny pracy. Zdrowy Portal - Warszawa i Poznań!

Rozpoznanie encefalopatii

Ostatnia notatka z listopada mówi, że szesnastodniowy rekord wydłużył się do 18 dni. Ataki ma teraz co siedem lub osiem dni. Ma lepszą pamięć, potrafi się o coś upomnieć, wypowiada szereg sylab. W staniu w miejscu z trzymaniem próbuje się puszczać.

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie – dużo się już wydarzyło w trakcie terapii, czy mało. Zauważmy, że rozpoznanie encefalopatii w ogóle wyklucza jakąkolwiek poprawę – z medycznego punktu widzenia oczywiście.

Podobnie było z Maciejem T. z Wrocławia. Przed wizytą 2 lub 3 ataki dziennie po 60-170 skłonów z przymykaniem oczu i bez kontaktów z otoczeniem. W trakcie spotkań liczba skłonów zmalała do kilku, ale ataki do dziś całkowicie nie ustąpiły.

U Agaty M. z Poznania dała się zauważyć dziwna zbieżność. Ataki miała tylko rano. Kiedy rodzice masowali jej (uciskali) miejsce między czwartym a piątym palcem dłoni, jeden centymetr od wycięcia między palcami, ataki od razu puszczały. Zaproponowałem wobec tego, żeby uprzedzić sprawę i pomasować jej to miejsce przed wystąpieniem ataku. Ataki stały się znacznie rzadsze i bardzo krótkie, wręcz sekundowe. Cały czas rozwija się ładnie i fizycznie, i psychicznie. Dostaje teraz Luminal trzy razy dziennie. Klonazepan odstawiono. Oba te leki dostawała od 1983 r. do listopada 1986 r. i ataki były cały czas po 8-10 dziennie. Teraz, na obozie dla dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym w Kiekrzu i psycholog, i ortopeda ocenili, że postęp jest duży.

Mógłbym wymieniać długo takie przypadki, ale sądzę, że wywołałoby to u Czytelnika znużenie. Powiedzmy więc ogólnie, że u ogromnej większości dzieci ataki padaczki albo zanikają zupełnie, albo bardzo wyraźnie się zmniejszają. A jeśli się zmniejszają, to jest tylko kwestią czasu, żeby zniknęły zupełnie. Przecież wiadomo, że najtrudniej ruszyć coś z miejsca, a mała lawina jest zawsze mniej groźna niż duża. Owszem, są przypadki padaczki, które się bioterapii nie poddają, ale mógłbym je wyliczyć na palcach jednej ręki. Są to głównie takie przypadki, gdzie od początku spotkań nie było widać żadnej poprawy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.